قالب وردپرس درنا توس
اطـلاعیه بـروزرسانی و تـخفیف هـای ویژه سـایت :
خانه / آموزش پایتون / نصب و راه اندازی برنامه پایتون

نصب و راه اندازی برنامه پایتون

مراحل:

۱-دانلود برنامه: بسته پایتون با دو نسخه متفاوت ۲x و ۳x با حجم تقریبی ۱۲ تا ۲۵ مگا بایت قابل ارائه است. جهت نصب در ویندوز با دو معماری ۳۲ بیتی (x86) و ۶۴ بیتی (AMD64, EM64T, x64, x86-64) موجود می باشد که باید فایل مربوط به ویندوز دانلود گردد.

دانلود پایتون

۲-نصب در ویندوز: مانند هر برنامه دیگری، نصب تنها با چند کلیک روی next به پایان می رسد. بهتر است مسیر پیش فرض نصب را تغییر ندهید.

در مرحله سفارشی سازی (Customize) گزینه افزودن خودکار مسیر مفسر پایتون به متغیر Path ویندوز را فعال نمایید(شکل۱). با این کار با وارد کردن دستور Python در خط فرمان ویندوز مفسر پایتون فراخوانی می شود.

شکل۱

اگر متغیر Path تنظیم نباشد می توان از طریق پنجره خط فرمان، دستور cd را تایپ و به مسیر نصب مفسر پایتون وارد شوید:

شکل ۲

هم چنین امکان دستکاری Path در هر زمانی وجود دارد: با دنبال کردن مسیر Control Panel>System>Advanced System Setting>Advanced و کلیک روی Environment Variables و پیدا کردن Path در قسمت System Variables.

حال برای تغییر دادن آن Edit را زده و عبارت C:\Python34; C:\Python34\scripts; برای نسخه ۳٫۴ و عبارت C:\Python27; C:\Python27\scripts; برای نسخه ۲٫۷ را به ابتدای متن موجود در قسمت Variable Value وارد و ok کنید.

شکل۳

متغیر ; (سمی کالن:Semicolon) برای جداسازی مسیر دایرکتوری ها در متغیر Path استفاده می شود.

اگر بر روی یک ویندوز از هر دو شاخه پایتون نسخه ای نصب باشد، یک راه خوب جهت فراخوانی مفسر پایتون هر یک از آنها، استفاده از راه انداز پایتون Python Launcher است. در این صورت از دستور py به جای Python استفاده می شود. به طور مثال py-2 مفسر اخرین نسخه موجود از شاخه ۲x را فراخوانی می کند.

شکل ۴

مطلب پیشنهادی

ایجاد یک پروژه

۱-ساختار پروژه: در این قسمت به بیان تعاریف «بسته-Package»، «ماژولModule-» و «اسکریپتScript-» و رسم ساختار …

دیدگاهتان را بنویسید